HOME


Historia

KOŁO ŁOWIECKIE

POWSTANIE I ZAŁOŻYCIELE KOŁA

Z zachowanych w archiwum Koła dokumentów wynika, że za datę rozpoczęcia działalności Koła należy uznać dzień 6 kwietnia 1954 r. Założyciele wywodzili się z pierwszego człuchowskiego koła Nr 1 /obecnie KŁ "Szarak"/. Nowopowstałe koło otrzymało nazwę Koło Łowieckie Nr 2, a w 1960 r.przyjęło nazwę "Orzeł". Od powstania w 1954 r. dzierżawiono obwód łowiecki nr 123, w którym plan pozyskania wynosił 14 jeleni, 24 sarny, 20 dzików, 25 zajęcy, 8 lisów. Pierwszym prezesem Koła został Stefan Kobojek, a łowczym Kazimierz Kaczmarek. Członkami byli w tym czasie ponadto Kol. Ryszard Nowak, Tadeusz Binienda, Władysłąw Jaskółowski, Józef Celma, Jan Wiśniewski, Bernard Pinkowski.

AKTUALNY OBRAZ KOŁA

Z zachowanych w archiwum Koła dokumentów wynika, że za datę rozpoczęcia działalności KŁ "Orzeł" w Człuchowie dzierżawi dwa obwody łowieckie położone na terenie Nadleśnictw: Człuchów, Niedźwiady, Czarne i Okonek. Obwód leśny nr 290 o łącznej powierzchni 7185,80 ha, w tym lasu - 4119,80 ha, rozciąga się od granic Człuchowa, do miejscowości Polnica, Sąpolno, Pawłówko. W środku obwodu, w osadzie Wandzin znajduje się zabytkowy Pałac Myśliwski, świadczący o zasobności w zwierzynę tego terenu - dzisiaj zajmowany przez stowarzyszenie MONAR. Obwód nr 316 „Rozwory”, jest obwodem polnym, w którym po zmianach granic obwodów łowieckich w 2019 r obejmuje 8356,20 ha powierzchni użytkowej(8629,80 ha ogólnej), w tym 2643,10ha.lasu. Obwód położony jest między miejscowościami Barkowo, Debrzno, Lędyczek a jedną z granic jest min. rzeka Debrzynka. Teren obwodu jest bardzo urozmaicony, występują w nim liczne cieki wodne i jeziora.
W obu obwodach bytują głównie jelenie, sarny, daniele, dziki, lisy, zające, borsuki, jenoty oraz bobry. Od kilku lat bytują też wilki oraz symbol Koła -orzeł rybołów. W latach 1973-85 podejmowano próby z wprowadzeniem bażantów w łowiskach obwodu 316 i sąsiednich kół łowieckich. Koło „Orzeł” pełniło w tym okresie funkcję powiatowego „Łowieckiego Ośrodka Hodowli Zwierzyny Drobnej”, jednak ze względu na zbyt dużą ilość drapieżników i dzików, niestety bez powodzenia. Podobnie nie powiodła się próba hodowli głuszców, które pod koniec lat osiemdziesiątych przywieziono ze Szwecji. Prowadzono też próby reintrodukcji dzikich królików, które wcześniej licznie zamieszkiwały tereny obwodu 316 – również i ta inicjatywa nie zakończyła się sukcesem. Rocznie pozyskuje się w obu obwodach ok. 100 jeleni (w tym 40 byków), 110 saren, 150 dzików i 3 daniele. Pozyskiwane są też kaczki, gęsi, lisy oraz w ramach odstrzału redukcyjnego bobry. Dzięki prawidłowo prowadzonej gospodarce hodowlanej, członkowie Koła oraz myśliwi dewizowi pozyskują w każdym sezonie medalowe trofea jeleni oraz kozłów i dzików.

Koło kultywuje zwyczaje i tradycje łowieckie między innymi organizując polowania zbiorowe, dbając o uroczystą oprawę zgodnie z ceremoniałem myśliwskim. W obu obwodach znajdują się kapliczki ku czci Św.Huberta. Organizację i przeprowadzanie polowań zbiorowych ułatwia posiadanie własnych przyczep na każdym z obwodów, specjalnie przystosowanych do przewozu myśliwych.

Dobre stany zwierzyny oraz własna baza kwaterunkowa umożliwia zakwaterowanie myśliwych z Niemiec, Holandii, Danii, Włoch, którzy najchętniej przyjeżdżają na majowe rogacze i wrześniowe byki. Rocznie średnio pozyskują oni od 20-30 rogaczy, wśród których zdarzają się sztuki o trofeum powyżej 500 g oraz 15-20 jeleni byków. W zakresie organizacji polowań Koło współpracuje z Biurem Polowań "DIANA" w Złotowie, VIKOR z Chodeczy, OSTOJA z Poznania Dom Myśliwski zwany popularnie „Bażantarnią” ( nazwa pochodzi z okresu wolierowej hodowli bażantów w latach 70-tych) położony koło miejscowości Barkowo, na terenie obwodu łowieckiego nr 316 jest miejscem spotkań po zbiorowych polowaniach, Walnych Zebrań, pikników myśliwskich oraz wypoczynku myśliwych i ich rodzin. Ponadto w pomieszczeniach magazynowych składuje się karmę dla zwierzyny, materiały niezbędne do budowy i napraw urządzeń łowieckich, itd.

Dobrze układa się współpraca Koła z Lasami Państwowymi. Członkowie Koła aktywnie biorą udział w sadzeniu lasu, nasadzaniu wierzby paszowej. Poletka tej rośliny oraz topinamburu uprawia się w obwodzie nr 316 . Ponadto zwierzynę dokarmia się na 20 ha poletek łowieckich, obsiewanych zbożem i okopowymi a także odpadami zbożowymi i ziemniaczanymi pozyskiwanymi lub kupowanymi z zakładów zbożowych, gospodarstw rolnych i sadowniczych. Niezależnie od tego wielu Kolegów w porozumieniu z Zarządem, we własnym zakresie wzbogaca bazę żerową zwierzyny uprawiając ugory i nieużytki. Za wkład pracy na rzecz Koła i Łowiectwa wielu członkom nadano odznaczenia i wyróżnienia. Najwyższe odznaczenie łowieckie "ZŁOM” posiadał wieloletni (1970-2010) prezes Koła Tadeusz Wojtyłko ,a obecnie były łowczy kol.Zdzisłąw Kowcun oraz prezes Koła- Kol. Jacek Dragun. Złoty Medal Zasługi Łowieckiej- R.Skwiercz,J.Rekowski Srebrne Medale Zasługi Łowieckiej otrzymali : E.Zabłocki P. Czubiński, T.Skwierawski,i.M.Kolter.RNaumiak Brązowe Medale Zasługi Łowieckiej posiadają:J.Laskowski, J.Wróblewski, T.Hapka, A.Wierzchowski, M.Halwas Medalami za Zasługi dla Łowiectwa Słupskiego uhonorowano działaczy szczebla okręgowego PZŁ: T.Wojtyłko ( były Prezes WRŁ), Z.Kowcun ( były z-ca Okręgowego Rzecznika Dyscyplinarnego), J.Dragun (członek ZO PZŁw Słupsku) oraz za zasługi strzeleckie Kol. Jan Rekowski. Koledzy ci są również sędziami i instruktorami strzelectwa myśliwskiego. W sezonie 1987/88 Koło zdobyło I miejsce w konkursie o tytuł „Najlepszego Koła Łowieckiego” województwa słupskiego. 60-letnia działalności Koła została zwieńczona nadaniem przez Kapitułę Odznaczeń, najwyższego odznaczenia łowieckiego ZŁÓM, którym udekorowany został sztandar Koła, ufundowany przez myśliwych i sympatyków Koła z okazji Jubileuszu 50-lecia.